Historie sboru

Vznik hasičů v obci Stéblová je datován k 16. únoru roku 1913. Ještě do začátku I. Světové války byl v obci uspořádán první hasičský ples a ve spolupráci s tehdejším zastupitelstvem obce zakoupena základní hasičská výzbroj. Následující válečná léta výraznou měrou negativně ovlivnila nejen běžný život občanů, ale i činnost našeho sboru. V poválečných letech byla proto činnost hasičů zaměřena na získávání a výcvik nových členů a obnovení každoročního pořádání kulturních akcí.

V červnu roku 1934 byly, za účasti hasičských sborů z okolních obcí, uspořádány ve Stéblové první hasičské závody a o tři roky později tzv. Ostatkové slavnosti. Začátek II. Světové války však opět výrazně omezil činnost našeho sboru, která se vrátila do zaběhlých kolejí až v průběhu následujících poválečných let. V těchto letech byl sbor vybaven na tehdejší dobu moderní výzbrojí, která nám do té doby chyběla.

V průběhu následujících desetiletí se náš sbor s většími či menšími úspěchy zúčastňoval či sám organizoval soutěžní klání v požárním sportu. Jednoznačně největším úspěchem našich hasičů na soutěžním poli bylo celkové vítězství v Pardubické lize v požárním sportu z roku 2000. Mezi další činnosti již tradičně patřilo a je tomu i v dnešní době pořádání různých kulturních akcí a brigád. V neposlední řadě se členové SDH Stéblová účastnili ve své historii hašení několika požárů, likvidace živelných pohrom nebo likvidace tragické srážky vlaků v blízkosti naší obce 14. listopadu 1960.